Żołnierz i filozof Tadeusz Kościuszko przeciwko królom, carom i Kościołom

25,00 zł
Brutto

Żołnierz i filozof Tadeusz Kościuszko przeciwko królom, carom i Kościołom
Autor: Piotr Napierała
Stron: 168
Format: 145x205
ISBN: 978-83-949-3620-4
Wydanie: 2019

Ilość
w magazynie

Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu; będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań."

Tadeusz Kościuszko

O Tadeuszu Kościuszce napisano już bardzo wiele. Pisano o nim jako Naczelniku powstania, bojowniku o wolność Stanów Zjednoczonych, kobieciarzu i inżynierze artylerii. A przecież - o czym milczą wcześniejsze biografie - nad Kościuszkę z pola chwały wybijał się czasem inny Kościuszko: człowiek oświecenia, obrońca wolności i świeckości, nowoczesny obywatel, liberalny i demokratyczny patriota. Książka Piotra Napierały ma ambicję wypełnienia tej luki.

Jako oświeceniowy myśliciel Kościuszko nawoływał do budowy nowego świata, wolnego od opresji i ucisku, zwłaszcza zaś od dominacji Kościoła katolickiego, uważał bowiem, że "księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu, że będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań, () a w ich podstawowym interesie leży mamienie ludu kłamstwami, strachem przed piekłem, dziwacznymi dogmatami oraz abstrakcyjnymi i niezrozumiałymi ideami teologicznymi".

SKU
978-83-949-3620-4
W magazynie
5 Przedmioty